GCJ31CR71A685KA13L
Mfr.Part #
GCJ31CR71A685KA13L
Ceramic Capacitors
Max Operating Temperature :
125°C
Dielectric :
X7R
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Depth :
1.6mm
Capacitance :
6.8μF
Voltage - Rated DC :
10V
JESD-609 Code :
e3
Length :
3.2mm
Package / Case :
Min Operating Temperature :
-55°C
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
yes
Pbfree Code :
Tolerance :
10%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
GCJ31CR71A685KA13L
Murata Electronics GCJ31CR71A685KA13L
6.8μF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 1206
GCJ31CR71A685KA13L Overview
The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is 15% ppm/°C.Ceramic capacitor runs on voltage of 10V - Rated DC.
GCJ31CR71A685KA13L Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V