GA200-015WD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GA200-015WD
Manufacturer
TE Connectivity Measurement Specialties
Package / Case
3-SIP Module
Datasheet
Download
Description
SENSOR PRESS GAUGE 15" H2O 3SIP
Manufacturer :
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers
Mounting Type :
Through Hole
Port Style :
Barbed
Operating Pressure :
0.54PSI (3.74kPa)
Pressure Type :
Differential
Operating Temperature :
-25°C ~ 80°C
Maximum Pressure :
10PSI (68.95kPa)
Series :
Ares
Features :
Amplified Output, Temperature Compensated
Voltage - Supply :
4.75V ~ 5.25V
Output :
0.25 V ~ 4 V
Supplier Device Package :
Base Product Number :
GA200
Output Type :
Analog Voltage
Termination Style :
PC Pin
Accuracy :
±0.5%
Applications :
Board Mount
Product Status :
Obsolete
Port Size :
Male - 0.13 (3.23mm) Tube, Dual
Package / Case :
3-SIP Module
Datasheets
GA200-015WD
Introducing Pressure Sensors, Transducers TE Connectivity Measurement Specialties GA200-015WD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-25°C ~ 80°C, Output:0.25 V ~ 4 V, Package / Case:3-SIP Module, GA200-015WD pinout, GA200-015WD datasheet PDF, GA200-015WD amp .Beyond Pressure Sensors, Transducers TE Connectivity Measurement Specialties GA200-015WD ,we also offer NPC-120T, NPP-301A-700AT, MS5837-02BA21, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
TE Connectivity Measurement Specialties GA200-015WD
Ares Series Differential Pressure Sensor Analog Voltage -25°C ~ 80°C 0.54PSI (3.74kPa) Barbed ±0.5% 0.25 V ~ 4 V 4.75V ~ 5.25V
GA200-015WD Overview
This transducer is included in the 3-SIP Module package for your convenience. Transducers should have their temperature set to -25°C ~ 80°C for reliable operation. When the supply voltage is 4.75V ~ 5.25V, the transducers will operate well.
GA200-015WD Features
Package / Case: 3-SIP Module
Operating Temperature: -25°C ~ 80°C