GA200-010WD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GA200-010WD
Manufacturer
TE Connectivity Measurement Specialties
Package / Case
3-SIP Module
Datasheet
Download
Description
SENSOR PRESS DIFF 10" H2O 3SIP
Manufacturer :
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers
Output Type :
Analog Voltage
Termination Style :
PC Pin
Pressure Type :
Differential
Voltage - Supply :
4.75V~5.25V
Operating Temperature :
-25°C~80°C
Maximum Pressure :
10PSI (68.95kPa)
Port Size :
Male - 0.13 3.23mm Tube Dual
Port Style :
Barbed
Package / Case :
3-SIP Module
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Pressure :
0.36PSI (2.49kPa)
Accuracy :
±0.5%
Applications :
Board Mount
Output Voltage :
4V
Feature :
Amplified Output, Temperature Compensated
Series :
Ares
Published :
Voltage - Rated DC :
5V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Output :
0.25 V ~ 4 V
Termination :
PCB
Datasheets
GA200-010WD
Introducing Pressure Sensors, Transducers TE Connectivity Measurement Specialties GA200-010WD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-25°C~80°C, Package / Case:3-SIP Module, Output:0.25 V ~ 4 V, GA200-010WD pinout, GA200-010WD datasheet PDF, GA200-010WD amp .Beyond Pressure Sensors, Transducers TE Connectivity Measurement Specialties GA200-010WD ,we also offer NPC-120T, NPP-301A-700AT, MS5837-02BA21, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
TE Connectivity Measurement Specialties GA200-010WD
Ares Series Differential Pressure Sensor Analog Voltage -25°C~80°C 0.36PSI (2.49kPa) Barbed ±0.5% 0.25 V ~ 4 V 4.75V~5.25V Amplified Output, Temperature Compensated
GA200-010WD Overview
In order to make your life easier, a 3-SIP Module package includes this transducer. If you want reliable results, you should set the transducers' temperature to -25°C~80°C. Supply voltages as low as 4.75V~5.25V work well with the transducers. If it is to work, the transducers' voltage should be 4V. For continuous operation of the transducers at ambient temperatures, DC voltage should be 5V.
GA200-010WD Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Package / Case: 3-SIP Module
Operating Temperature: -25°C~80°C