GA10SICP12-263
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GA10SICP12-263
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Package / Case
TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Datasheet
Download
Description
TRANS SJT 1200V 25A D2PAK
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Mounting Type :
Surface Mount
Continuous Drain Current (ID) :
25A
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
100m Ω @ 10A
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1403pF @ 800V
Operating Temperature :
175°C TJ
Factory Lead Time :
18 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Dissipation-Max :
170W Tc
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
25A Tc
Drain to Source Voltage (Vdss) :
1200V
Package / Case :
Datasheets
GA10SICP12-263
GeneSiC Semiconductor GA10SICP12-263
Tube 100m Ω @ 10A 1403pF @ 800V 1200V TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
GA10SICP12-263 Overview
An op amp's input capacitance is defined as the capacitance between both of its input terminals with either input grounded, and 1403pF @ 800V is its maximum input capacitance.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and this device has 25A continuous drain current (ID).For this transistor to work, a voltage 1200V is required between drain and source (Vdss).
GA10SICP12-263 Features
a continuous drain current (ID) of 25A
a 1200V drain to source voltage (Vdss)
GA10SICP12-263 Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
GA10SICP12-263 applications of single MOSFETs transistors.
  • AC-DC Power Supply
  • Synchronous Rectification for ATX 1 Server I Telecom PSU
  • Motor drives and Uninterruptible Power Supplies
  • Micro Solar Inverter
  • DC/DC converters
  • Power Tools
  • Motor Drives and Uninterruptible Power Supples
  • Synchronous Rectification
  • Battery Protection Circuit
  • Telecom 1 Sever Power Supplies
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU