G5LE-1-VDDC24
Mfr.Part #
G5LE-1-VDDC24
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V
Switching Voltage :
250VAC 125VDC -Max
Coil Voltage :
24VDC
Factory Lead Time :
15 Weeks
Must Release Voltage :
2.4VDC
Not Applicable
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Coil Current :
16.7mA
Contact Rating (Current) :
10A
Must Operate Voltage :
18VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Coil Resistance :
1.44kOhms