G5LE-1-ACD-DC12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
G5LE-1-ACD-DC12
Manufacturer
Omron Electronic Components
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Must Release Voltage :
1.2VDC
Coil Resistance :
360Ohm
Release Time :
5ms
Operate Time :
10ms
Packaging :
Tray
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Series :
G5LE
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) :
10A
Termination Style :
PC Pin
Published :
Coil Insulation :
Class B
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Coil Type :
Non Latching
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage :
250VAC 125VDC -Max
Coil Current :
33.3mA
Reach Compliance Code :
Unknown
Coil Voltage :
12VDC
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Must Operate Voltage :
9VDC