G4S06515PT
Mfr.Part #
G4S06515PT
Package / Case
TO-247-2
Description
SIC SCHOTTKY DIODE 650V 15A 2-PI
Stock
792
In Stock :
792
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Supplier Device Package :
TO-247AC
IF(A) Tc=160℃ :
15(145°C)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
650 V
Package / Case :
TO-247-2
Reverse Recovery Time (trr) :
0 ns
VF(V)Tj=25℃ typ :
1.5
Speed :
No Recovery Time > 500mA (Io)
VF(V)Tj=175℃max :
2.5
IF(A) Tc=25℃ :
39
Ifsm(A) Tc=25℃ :
130
IR(uA)Tj=175℃typ :
1.4
Package :
TO-247AC-2L
RTH-JC(℃/W) typ :
1.01
VF(V)Tj=25℃max :
1.7
IR(uA)Tj=175℃max :
100
Series :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.7 V @ 15 A
IR(uA)Tj=25℃max :
50
Mounting Type :
Through Hole
IR(uA)Tj=25℃ typ :
0.5
Capacitance @ Vr, F :
645pF @ 0V, 1MHz
IF(A) Tc=125℃ :
21
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 µA @ 650 V
Diode Type :
Silicon Carbide Schottky
VF(V)Tj=175℃typ :
2
Current - Average Rectified (Io) :
39A
Datasheets
G4S06515PT
Global Power Technology Co. Ltd G4S06515PT
Silicon Carbide Schottky Diode Rectifier No Recovery Time > 500mA (Io) 1.7 V @ 15 A -55°C ~ 175°C 50 μA @ 650 V TO-247-2 Through Hole
G4S06515PT Overview
G4S06515PT Features
G4S06515PT Applications
There are a lot of Global Power Technology-GPT
G4S06515PT applications of single-phase diode rectifier.
Manufacturer related products
    SIC SCHOTTKY DIODE 1200V 20A 3-P
    SIC SCHOTTKY DIODE 650V 10A 3-PI
    SIC SCHOTTKY DIODE 1200V 10A 3-P
    SIC SCHOTTKY DIODE 1200V 40A 2-P
    SIC SCHOTTKY DIODE 1200V 16A 3-P
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB