G4S06508CT
Mfr.Part #
G4S06508CT
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description
SIC SCHOTTKY DIODE 650V 8A 2-PIN
Mounting Type :
Surface Mount
Package :
Tape and Box (TB)
Capacitance @ Vr, F :
395pF @ 0V, 1MHz
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 µA @ 650 V
Package / Case :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.7 V @ 8 A
Current - Average Rectified (Io) :
24A
Speed :
No Recovery Time > 500mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
650 V
Supplier Device Package :
TO-252
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Datasheets
G4S06508CT
Global Power Technology Co. Ltd G4S06508CT
Silicon Carbide Schottky Diode Rectifier No Recovery Time > 500mA (Io) 1.7 V @ 8 A -55°C ~ 175°C 50 μA @ 650 V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Surface Mount
G4S06508CT Overview
G4S06508CT Features
G4S06508CT Applications
There are a lot of Global Power Technology-GPT
G4S06508CT applications of single-phase diode rectifier.
Manufacturer related products
    SIC SCHOTTKY DIODE 1200V 20A 3-P
    SIC SCHOTTKY DIODE 650V 10A 3-PI
    SIC SCHOTTKY DIODE 1200V 10A 3-P
    SIC SCHOTTKY DIODE 1200V 40A 2-P
    SIC SCHOTTKY DIODE 1200V 16A 3-P
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB