G4S06510PT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
G4S06510PT
Manufacturer
Global Power Technology Co. Ltd
Package / Case
TO-247-2
Datasheet
Download
Description
SIC SCHOTTKY DIODE 650V 10A 2-PI
Stock
792
In Stock :
792
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
VF(V)Tj=175℃typ :
1.82
Ifsm(A) Tc=25℃ :
105
IF(A) Tc=125℃ :
17
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Supplier Device Package :
TO-247AC
Current - Average Rectified (Io) :
31.2A
Mounting Type :
Through Hole
VF(V)Tj=25℃ typ :
1.38
RTH-JC(℃/W) typ :
1.2
Speed :
No Recovery Time > 500mA (Io)
IR(uA)Tj=25℃max :
50
IF(A) Tc=25℃ :
31.2
IR(uA)Tj=175℃typ :
1.5
IF(A) Tc=160℃ :
10
Capacitance @ Vr, F :
550pF @ 0V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr) :
0 ns
Series :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 µA @ 650 V
IR(uA)Tj=175℃max :
100
Diode Type :
Silicon Carbide Schottky
VF(V)Tj=175℃max :
2.5
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
650 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.7 V @ 10 A
IR(uA)Tj=25℃ typ :
0.25
Package / Case :
TO-247-2
Product Status :
Active
Package :
TO-247AC-2L
VF(V)Tj=25℃max :
1.7
Datasheets
G4S06510PT
Global Power Technology Co. Ltd G4S06510PT
Silicon Carbide Schottky Diode Rectifier No Recovery Time > 500mA (Io) 1.7 V @ 10 A -55°C ~ 175°C 50 μA @ 650 V TO-247-2 Through Hole
G4S06510PT Overview
G4S06510PT Features
G4S06510PT Applications
There are a lot of Global Power Technology-GPT
G4S06510PT applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    SIC SCHOTTKY DIODE 1200V 20A 3-P
    SIC SCHOTTKY DIODE 650V 10A 3-PI
    SIC SCHOTTKY DIODE 1200V 10A 3-P
    SIC SCHOTTKY DIODE 1200V 40A 2-P
    SIC SCHOTTKY DIODE 1200V 16A 3-P
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB