G3S06508A
Mfr.Part #
G3S06508A
Manufacturer
Global Power Technology-GPT
Package / Case
TO-220AC
Description
SIC SCHOTTKY DIODE 650V 8A 2-PIN
Manufacturer :
Global Power Technology-GPT
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Vrrm(V) :
650
Package / Case :
TO-220AC
Packaging :
Tube-packed
Current - Average Rectified (Io) :
25.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.7V @ 8A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Config. :
Single
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
650V
Datasheets
G3S06508A
Global Power Technology-GPT G3S06508A
1.7V @ 8A Tube-packed TO-220AC
G3S06508A Overview
G3S06508A Features
G3S06508A Applications
There are a lot of GPT
G3S06508A applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Manufacturer related products
    SIC SCHOTTKY DIODE 650V 4A 3-PIN
    SIC SCHOTTKY DIODE 650V 6A 3-PIN
    SIC SCHOTTKY DIODE 650V 8A 3-PIN
    SIC SCHOTTKY DIODE 650V 12A 3-PI
    SIC SCHOTTKY DIODE 1200V 4A 3-PI
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB