G2R-2A4-DC12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
G2R-2A4-DC12
Manufacturer
Omron Electronic Components
Package / Case
DIP
Datasheet
Download
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 4A 12V
Stock
188
In Stock :
188
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Mounting Type :
Through Hole
Height :
25.5mm
Max Voltage Rating (DC) :
125V
REACH SVHC :
Unknown
Contact Current(AC)-Max :
5A
Contact Resistance :
50mOhm
Number of Pins :
6
Published :
2000
Coil Resistance :
275Ohm
Must Release Voltage :
1.8VDC
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Weight :
17g
Width :
13mm
ECCN Code :
EAR99
Contact (AC) Max Rating R Load :
5A@250VAC
Coil Current :
43.6mA
Dielectric Strength Between Coil and Contacts :
5000 Vrms
Contact Current(DC)-Max :
5A
Coil Type :
Non Latching
Dielectric Strength Between Open Contacts :
1000 Vrms
Throw Configuration :
DPST
Termination Style :
PC Pin
Coil Voltage (DC) :
12V
Contact Material :
Silver Alloy
Relay Action :
Momentary
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@30VDC
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Seal Rating :
Sealed - Fully
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Series :
G2R
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Lead Free :
Lead Free
Operate Time :
15ms
Input Switching Control Type :
Random
Length :
29mm
Pbfree Code :
yes
Max Voltage Rating (AC) :
380V
Max Current Rating :
4A
Contact Form :
DPST-NO (2 Form A)
Switching Voltage :
380VAC 125VDC -Max
Coil/Input Supply Type :
DC
Coil Power :
530mW
Package / Case :
DIP
Physical Dimension :
29mm x 13mm x 25.5mm
Power Consumption :
530mW
Coil Voltage :
12VDC
Factory Lead Time :
13 Weeks
Must Operate Voltage :
8.4VDC
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
6
Power Rating :
530mW