G2R-1-AC120
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
G2R-1-AC120
Manufacturer
Omron Electronic Components
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 120V
Stock
300
In Stock :
300
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Contact Material :
Silver Alloy
Reference Standard :
CSA; SEMKO; TUV; UL; VDE
Coil Type :
Non Latching
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Release Time :
10ms
Coil Power :
900mW
Weight :
17g
Factory Lead Time :
30 Weeks
Contact (DC) Max Rating R Load :
10A@30VDC
Max Voltage Rating (AC) :
380V
Coil Current :
7.5mA
Mounting Type :
Through Hole
Relay Action :
Momentary
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Max Current Rating :
10A
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Lead Free :
Lead Free
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Packaging :
Tray
Pbfree Code :
yes
Body Length or Diameter :
29mm
ECCN Code :
EAR99
Termination :
PC Pin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Voltage Rating (DC) :
125V
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Number of Pins :
5
Must Operate Voltage :
96VAC
Coil/Input Supply Type :
AC
Operate Time :
15ms
Throw Configuration :
SPDT
Coil Voltage :
120VAC
Mount :
Through Hole
Published :
2002
Additional Feature :
COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 96 V, COIL RELEASE VOLTAGE(AC): 36 V
Power Consumption :
900mW
Coil Voltage (AC) :
120V
Termination Style :
PC Pin
Body Breadth :
13 mm
Series :
G2R
Coil Resistance :
6.5kOhm
Switching Voltage :
380VAC 125VDC -Max
Must Release Voltage :
36VAC