G2R-24-H-DC24
Mfr.Part #
G2R-24-H-DC24
Manufacturer
Omron Electronic Components
Package / Case
DIP
Datasheet
Download
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 24V
Stock
222
In Stock :
222
Coil Current :
15mA
Seal Rating :
Sealed - Fully
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Throw Configuration :
DPDT
Coil Voltage :
24VDC
Max Current Rating :
3A
Contact (AC) Max Rating R Load :
3A@250VAC
Through Hole
Series :
G2R
Physical Dimension :
29mm x 13mm x 25.5mm
Radiation Hardening :
No
Width :
13mm
Contact Current(AC)-Max :
3A
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Weight :
17g
Coil Voltage (DC) :
24V
Must Operate Voltage :
16.8VDC
Contact (DC) Max Rating R Load :
3A@30VDC
Switching Voltage :
380VAC 125VDC -Max
Package / Case :
DIP
Max Voltage Rating (AC) :
380V
Factory Lead Time :
29 Weeks
Tray
Length :
29mm
Release Time :
5ms
Number of Pins :
8
Height :
25.5mm
yes
Operate Time :
15ms
Coil/Input Supply Type :
DC
Max Voltage Rating (DC) :
125V
Coil Resistance :
1.6kOhm
Must Release Voltage :
3.6VDC
Contact Current(DC)-Max :
3A
Coil Power :
360mW