G2R-24-AC220
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
G2R-24-AC220
Manufacturer
Omron Electronic Components
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 4A 220V
Stock
640
In Stock :
640
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Contact Current(AC)-Max :
5A
Reference Standard :
CSA; SEMKO; TUV; UL; VDE
Must Release Voltage :
66VAC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Body Height :
25.5mm
Contact Current(DC)-Max :
5A
Coil Power :
900mW
Throw Configuration :
DPDT
Power Consumption :
900mW
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Switching Voltage :
380VAC 125VDC -Max
Body Length or Diameter :
29mm
Coil Type :
Non Latching
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tray
Physical Dimension :
29mm x 13mm x 25.5mm
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@30VDC
Coil Voltage (AC) :
220V
Additional Feature :
COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 176 V, COIL RELEASE VOLTAGE(AC): 66 V
Mounting Type :
Through Hole
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Coil/Input Supply Type :
AC
Termination :
PC Pin
ECCN Code :
EAR99
Contact (AC) Max Rating R Load :
5A@250VAC
Published :
2002
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Coil Voltage :
220VAC
Max Voltage Rating (DC) :
125V
Max Voltage Rating (AC) :
380V
Series :
G2R
Coil Resistance :
25kOhm
Operate Time :
15ms
Body Breadth :
13 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Release Time :
10ms
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
18 Weeks
Number of Pins :
8
Contact Material :
Silver Alloy
Must Operate Voltage :
176VAC
Relay Action :
Momentary
Max Current Rating :
4A
Termination Style :
PC Pin
RoHS Status :
RoHS Compliant
Coil Current :
4.1mA