G125-MS15005M1P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
G125-MS15005M1P
Manufacturer
Harwin
Description
CONN HEADER SMD 50POS 1.25MM
Stock
15
In Stock :
15
Manufacturer :
Harwin
Product Category :
Headers, Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Screw Lock
Contact Type :
Male Pin
Pitch - Mating :
0.049 1.25mm
Connector Type :
Header
Feature :
Mating Flange, Mounting Flange, Pick and Place
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Material :
Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Style :
Board to Board or Cable
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Factory Lead Time :
13 Weeks
Number of Positions :
50
Number of Positions Loaded :
All
Contact Finish - Mating :
Gold
Stack Height (Mating) :
7.3mm 7.44mm
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Rated :
450V
Number of Rows :
2
Termination :
Solder
Insulation Height :
0.193 4.90mm
Contact Shape :
Circular
Insulation Color :
Green
Row Spacing - Mating :
0.049 (1.25mm)
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Contact Material :
Phosphor Bronze
Series :
Gecko SL
Operating Temperature :
-65°C~150°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish Thickness - Post :
8.00μin 0.203μm
Current Rating (Amps) :
2A
Datasheets
G125-MS15005M1P
Harwin G125-MS15005M1P
Gecko SL Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Cut Tape (CT) Surface Mount Gold Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free 50-Position Board to Board or Cable 0.193 4.90mm Height