G125-FS12005F3P
Mfr.Part #
G125-FS12005F3P
Description
CONN RCPT 20POS 0.049 GOLD SMD
Stock
22
In Stock :
22
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Type :
Female Socket
Series :
Gecko SL
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
20
Stack Height (Mating) :
7.33mm 7.4mm
Feature :
Jackscrews, Pick and Place, Polarizing Key
Insulation Material :
Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Contact Finish Thickness - Post :
8.00μin 0.203μm
Number of Rows :
2
Pitch - Mating :
0.049 1.25mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Screw Lock
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Termination :
Solder
Insulation Color :
Green
Packaging :
Cut Tape (CT)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Row Spacing - Mating :
0.049 (1.25mm)
Number of Positions Loaded :
All
Style :
Board to Board or Cable
Insulation Height :
0.207 5.25mm
Voltage - Rated :
450V
Connector Type :
Receptacle
Mounting Type :
Surface Mount
Current Rating (Amps) :
2A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
G125-FS12005F3P
Harwin G125-FS12005F3P
2 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Surface Mount Cut Tape (CT) Gold Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free 20 Positions Female Socket