G125-3240696M5
Mfr.Part #
G125-3240696M5
Description
CONN PLUG HSG 6POS 1.25MM
Stock
25
In Stock :
25
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Type :
Male DIL Cable Housing
Fastening Type :
Screw Lock
Gender :
PLUG
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
RoHS :
Details
Mounting Type :
Panel Mount
Housing Material :
Nylon
Note :
Contacts Not Included
Product :
Wire Housings
Package :
Bag
Connector Type :
PLUG
Series :
Gecko-SL
Current Rating :
2.8 A
Contact Type :
Male Pin
Housing Color :
Green
For Use With :
Harwin Gecko G125 Series Pin Contacts
Voltage Rating :
450 VDC
Row Spacing :
0.049 (1.25mm)
Contact Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Base Product Number :
G125-324
Insulation Resistance :
10 GOhms
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Color :
Green
Termination Style :
Crimp
Number of Positions :
6 Position
Flammability Rating :
UL94V-0
Features :
Mating Flange, Mounting Flange, Polarizing Key, Threaded Inserts
Tradename :
Gecko
Housing Gender :
Male
Product Status :
Active
Pitch :
1.25 mm
Number of Rows :
2 Row
Mounting Angle :
Straight
Mounting Style :
Panel Mount
Datasheets
G125-3240696M5
Harwin G125-3240696M5
2 Row Rows Plug Green 6 Position Positions Panel Mount Male Pin Crimp Gecko-SL Nylon