G125-3240696M2
Mfr.Part #
G125-3240696M2
Description
CONN PLUG HSG 6POS 1.25MM
Stock
32
In Stock :
32
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Row Spacing :
0.049 (1.25mm)
Number of Rows :
2
Total Number of Contacts :
6
Insulation Material :
Polyamide
Pitch :
0.049 1.25mm
Durability :
1000 Cycles
Reliability :
COMMERCIAL
Fastening Type :
Screw Lock
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Termination :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Feature :
Mating Flange, Mounting Flange, Polarizing Key, Threaded Inserts
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Reference Standard :
UL
Number of Positions :
6
Factory Lead Time :
13 Weeks
Packaging :
Bulk
Series :
Gecko SL
Connector Type :
PLUG
Contact Type :
Male Pin
Color :
Green
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Rated Current (Signal) :
2A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature (Max) :
150°C
Body Depth :
0.33 inch
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Mounting Option 2 :
JACKSCREW
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
G125-3240696M2
Harwin G125-3240696M2
2 Rows Plug Bulk Green 6 Positions Panel Mount Male Pin Crimp Gecko SL