G125-2240696F5
Mfr.Part #
G125-2240696F5
Description
CONN RCPT HSG 6POS 1.25MM
Stock
25
In Stock :
25
Product Category :
Rectangular Connector Housings
For Use With :
Harwin Gecko G125 Series Socket Contacts
Type :
Female DIL Cable Housing
Row Spacing :
0.049 (1.25mm)
Product :
Wire Housings
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Voltage Rating :
450 VDC
Series :
Gecko-SL
Termination Style :
Crimp
Housing Material :
Polyamide (PA)
Housing Color :
Green
Tradename :
Gecko
Fastening Type :
Screw Lock
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Type :
Female Socket
Insulation Resistance :
10 GOhms
Features :
Mating Flange, Mounting Flange, Polarizing Key, Threaded Inserts
Color :
Green
Number of Positions :
6 Position
Note :
Contacts Not Included
Pitch :
1.25 mm
Flammability Rating :
UL94V-0
RoHS :
Details
Number of Rows :
2 Row
Contact Termination :
Crimp
Mounting Angle :
Straight
Gender :
Receptacle
Connector Type :
Receptacle
Package :
Bag
Product Status :
Active
Housing Gender :
FEMALE
Mounting Style :
Panel Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Base Product Number :
G125-224
Datasheets
G125-2240696F5
Harwin G125-2240696F5
2 Row Rows Receptacle Green 6 Position Positions Panel Mount Female Socket Crimp Gecko-SL Polyamide (PA)