FZG.2B.307.CLAD92
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FZG.2B.307.CLAD92
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 7P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Fastening Type :
Push-Pull
Color :
Silver
Orientation :
G
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Size - Insert :
307
Series :
2B
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Chrome
Termination :
Solder Cup
Cable Opening :
0.323 ~ 0.362 (8.20mm ~ 9.20mm)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Brass
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Mount :
Free Hanging
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Number of Positions :
7
Ratings :
IP50
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Current Rating :
11A
Datasheets
FZG.2B.307.CLAD92
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 7 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FZG.2B.307.CLAD92 Overview
FZG.2B.307.CLAD92 Features
2B series
FZG.2B.307.CLAD92 Applications
There are a lot of LEMO
FZG.2B.307.CLAD92 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER