FZG.2B.302.CLAD72
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FZG.2B.302.CLAD72
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 2P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
302
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Ratings :
IP50
Fastening Type :
Push-Pull
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Series :
2B
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Color :
Silver
Shell Finish :
Chrome
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Orientation :
G
Shell Material :
Brass
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Current Rating :
25A
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Cable Opening :
0.244 ~ 0.283 (6.20mm ~ 7.20mm)
Termination :
Solder Cup
Mount :
Free Hanging
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
2
Datasheets
FZG.2B.302.CLAD72
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 2 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FZG.2B.302.CLAD72 Overview
FZG.2B.302.CLAD72 Features
2B series
FZG.2B.302.CLAD72 Applications
There are a lot of LEMO
FZG.2B.302.CLAD72 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER