FYP1010DNTU
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FYP1010DNTU
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1mA @ 100V
Diode Type :
Schottky
Voltage - Rated DC :
100V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Surge Current :
100A
Number of Phases :
1
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Operating Temperature - Junction :
-65°C~150°C
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Peak Non-Repetitive Surge Current :
100A
Number of Elements :
2
ECCN Code :
EAR99
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Package / Case :
TO-220-3
Average Rectified Current :
10A
Forward Current :
10A
JESD-609 Code :
e3
Weight :
1.8g
Pbfree Code :
yes
Current Rating :
10A
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
150°C
Application :
GENERAL PURPOSE
Forward Voltage :
950mV
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Through Hole
Max Reverse Leakage Current :
1mA
Packaging :
Tube
Number of Terminations :
3
Published :
Factory Lead Time :
4 Weeks
Radiation Hardening :
No
Terminal Position :
Single
HTS Code :
Element Configuration :
Common Cathode
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
950mV @ 10A
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Diode Element Material :
SILICON
Mounting Type :
Through Hole
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
100V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Peak Reverse Current :
1mA
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
100A
Datasheets
FYP1010DNTU
onsemi FYP1010DNTU
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -65°C~150°C 10A 100V-DC 2-Element TO-220-3 Through Hole
FYP1010DNTU Overview
As long as the forward voltage is set to 950mV, the device will operate.A surge current should be monitored and should not exceed 100A.As long as the forward voltage is set to 10A, the device will operate.Parts can be powered by currents of 10A.There is a reverse voltage peak of 1mA on devices like this one.When reverse biased, its maximum reverse leakage current is 1mA, which is the current coming from that semiconductor device.
FYP1010DNTU Features
950mV forward voltage
a peak voltage of 1mA
a reverse voltage peak of 1mA
FYP1010DNTU Applications
There are a lot of ON Semiconductor
FYP1010DNTU applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23