FYP1004DNTU
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FYP1004DNTU
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO220
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Packaging :
Tube
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
670mV @ 10A
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Diode Type :
Schottky
Surface Mount :
No
Non-rep Pk Forward Current-Max :
80A
Operating Temperature - Junction :
-65°C~150°C
Application :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Diode Element Material :
SILICON
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Output Current-Max :
10A
Package / Case :
TO-220-3
Number of Terminations :
3
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
40V
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Phases :
1
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40V
Terminal Finish :
MATTE TIN
Terminal Position :
Single
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
Not Applicable
Pin Count :
3
Number of Elements :
2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
Not Applicable
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1mA @ 40V
Qualification Status :
COMMERCIAL
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
FYP1004DNTU
onsemi FYP1004DNTU
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -65°C~150°C 2-Element TO-220-3 Through Hole
FYP1004DNTU Overview
A maximum output voltage of 10A is supported by array.
FYP1004DNTU Features
a maximum output voltage of 10A
FYP1004DNTU Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC
FYP1004DNTU applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23