FX5-80S2A-DSAL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FX5-80S2A-DSAL
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT 80POS VERT GOLD
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Durability :
500 Cycles
PCB Contact Row Spacing :
1.4986 mm
Filter Feature :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Finish :
Gold
IEC Conformance :
No
Pitch :
0.039 1.00mm
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Through Hole
Reference Standard :
UL
Option :
GENERAL PURPOSE
UL Flammability Code :
94V-0
Total Number of Contacts :
80
Mixed Contacts :
Packaging :
Tray
Contact Pattern :
RECTANGULAR
DIN Conformance :
Rated Current (Signal) :
0.5A
Contact Gender :
FEMALE
Pbfree Code :
yes
Insulation Material :
Polyamide
Insulator Color :
Beige
Feature :
Board Lock
Body Depth :
0.366 inch
Additional Feature :
WITH BOARD PREFIXED PIN
Operating Temperature (Max) :
85°C
Connector Type :
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Length - Termination :
0.134 inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reliability :
COMMERCIAL
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Mount :
Through Hole
Number of Conductors :
ONE
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
MIL Conformance :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Series :
FX5
Number Of PCB Rows :
4
Termination Type :
Solder
Published :
Number of Rows :
2
Height Above Board :
0.366 9.30mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Free :
Lead Free
Contact Style :
BELLOWED TYPE
Contact Resistance :
50mOhm
Number of Positions :
80
Insulation Resistance :
100000000Ohm
Datasheets
FX5-80S2A-DSAL
Receptacle, Outer Shroud Contacts Tray 2 Rows 0.039 1.00mm Through Hole 80 Positions FX5 Gold COPPER ALLOY