FX5-40P-SH3(71)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FX5-40P-SH3(71)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HDR 40POS R/A SMD GOLD
Stock
109
In Stock :
109
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Pbfree Code :
yes
Published :
2017
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
Series :
FX5
Body Depth :
0.366 inch
JESD-609 Code :
e3
Filter Feature :
No
MIL Conformance :
No
Reference Standard :
UL
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Pitch :
0.039 1.00mm
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Rated Current (Signal) :
0.5A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Header, Center Strip Contacts
Option :
GENERAL PURPOSE
Number Of PCB Rows :
1
Insulation Material :
Polyamide
Mount :
Surface Mount
Contact Finish :
Gold
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Rows :
2
Contact Resistance :
50mOhm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Height Above Board :
0.374 9.50mm
Packaging :
Tray
DIN Conformance :
Reliability :
COMMERCIAL
Mixed Contacts :
Number of Positions :
40
ECCN Code :
EAR99
Insulator Color :
Beige
Number of Conductors :
ONE
Contact Gender :
Male
RoHS Status :
RoHS Compliant
UL Flammability Code :
94V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
Body Breadth :
0.374 inch
Operating Temperature (Max) :
85°C
Body Length or Diameter :
1.339 inch
Additional Feature :
High Profile
Durability :
500 Cycles
Total Number of Contacts :
40
Feature :
Board Guide, Flange
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Insulation Resistance :
100000000Ohm
Datasheets
FX5-40P-SH3(71)
Header, Center Strip Contacts Tray 2 Rows 0.039 1.00mm Surface Mount, Right Angle 40 Positions FX5 Gold COPPER ALLOY