FX5-52S2A-DSAL(71)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FX5-52S2A-DSAL(71)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT 52POS VERT GOLD
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Contact Plating :
Gold, Tin
Published :
Reach Compliance Code :
Unknown
Connector Type :
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Reference Standard :
UL
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Insulation Resistance :
1GOhm
Series :
FX5
Packaging :
Tray
Contact Finish Thickness :
3.94μin 0.10μm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mixed Contacts :
No
Termination :
Through Hole
Contact Resistance :
50mOhm
Mount :
Through Hole
PCB Contact Row Spacing :
1.4986 mm
Max Operating Temperature :
85°C
Current Rating :
500mA
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
Bronze
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Number of Rows :
2
Length - Termination :
0.134 inch
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Feature :
Board Lock
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
UL Flammability Code :
94V-0
Rated Current (Signal) :
0.5A
Voltage - Rated :
100V
IEC Conformance :
No
Insulator Color :
Beige
Pitch :
0.039 1.00mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
MIL Conformance :
Filter Feature :
Number Of PCB Rows :
4
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
Body Depth :
0.366 inch
Min Operating Temperature :
-55°C
JESD-609 Code :
e3
Number of Conductors :
ONE
Total Number of Contacts :
52
Housing Material :
Polyamide
Durability :
500 Cycles
Contact Style :
BELLOWED TYPE
DIN Conformance :
Body Length or Diameter :
1.378 inch
Additional Feature :
WITH BOARD PREFIXED PIN
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
52
Lead Free :
Lead Free
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Gender :
FEMALE
Height Above Board :
0.366 9.30mm
Receptacle, Outer Shroud Contacts Tray 2 Rows 0.039 1.00mm Through Hole 52 Positions FX5 Gold Through Hole Bronze
FX5-52S2A-DSAL(71) Overview
FX5-52S2A-DSAL(71) Features
FX5 series
Package / Case: Tray
Mounting Type:Through Hole
Max Operating temperature at -55°C