FX30B-5P-3.81DSA30
Mfr.Part #
FX30B-5P-3.81DSA30
Description
CONN HEADER VERT 5POS 3.81MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Pitch - Mating :
0.150 3.81mm
Fastening Type :
Push-Pull
10 Weeks
Contact Resistance :
2MOhm
Connector Type :
Header
Contact Type :
Male Blade
Current Rating (Amps) :
13A
Shrouding :
Shrouded - 2 Wall
1
Gender :
Male
Insulation Height :
0.953 24.20mm
Number of Positions :
5
Contact Length - Post :
0.130 3.30mm
Current Rating :
10A
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated :
250V
Stack Height (Mating) :
30mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Hirose FX30B-5P-3.81DSA30
FunctionMax™ FX30B Series 1-Row Header Solder Copper Alloy Tray Through Hole Gold Polyamide (PA), Nylon 5-Position Board to Board 0.953 24.20mm Height