FX30B-3P-3.81DS
Mfr.Part #
FX30B-3P-3.81DS
Description
CONN HEADER R/A 3POS 3.81MM
Stock
4
In Stock :
4
Product Category :
Headers, Male Pins
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e3
Current Rating :
10A
Voltage - Rated :
250V
Connector Type :
Header
Number of Positions :
3
Insulation Height :
0.559 14.20mm
Current Rating (Amps) :
15A
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Stack Height (Mating) :
20mm
Contact Length - Post :
0.130 3.30mm
Contact Type :
Male Blade
Contact Finish - Mating :
Gold
Shrouding :
Shrouded - 2 Wall
Contact Finish Thickness - Post :
39.4μin 1.00μm
Contact Resistance :
2MOhm
RECTANGULAR
Gender :
Male
Fastening Type :
Push-Pull
Pitch - Mating :
0.150 3.81mm
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Withstanding Voltage :
750VAC V
Datasheets
FX30B-3P-3.81DS
Hirose FX30B-3P-3.81DS
FunctionMax™ FX30B Series 1-Row Header Solder Copper Alloy Tray Through Hole Gold Polyamide (PA), Nylon 3-Position Board to Board 0.559 14.20mm Height