FX2CA2-40P-1.27DSA(71)
Mfr.Part #
FX2CA2-40P-1.27DSA(71)
Description
CONN HEADER VERT 40POS 1.27MM
Stock
448
In Stock :
448
Centronics Connectors
Mounting Type :
BOARD
Contact Plating :
Gold
Pbfree Code :
No
10 Weeks
Option :
GENERAL PURPOSE
Pitch :
1.27mm
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Rows :
2
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Lead Pitch :
1.27mm
IEC Conformance :
No
Housing Material :
Plastic
ECCN Code :
EAR99
Gender :
Male
UL Flammability Code :
94V-0
Stack Height :
16mm
Filter Feature :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Style :
Straight
Contact Material :
Copper
Mixed Contacts :
Number of Contacts :
40
Housing Color :
Black
Current Rating :
500mA