FX2C-100P-1.27DSA(71)
Mfr.Part #
FX2C-100P-1.27DSA(71)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER VERT 100POS 1.27MM
Stock
681
In Stock :
681
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Centronics Connectors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
MIL Conformance :
No
Current Rating :
500mA
Mounting Type :
BOARD
Lead Free :
Lead Free
Gender :
Male
Pitch :
1.27mm
Insulation Resistance :
1GOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Contacts :
100
Flammability Rating :
UL94 V-0
Orientation :
Straight
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Factory Lead Time :
10 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Option :
GENERAL PURPOSE
Housing Material :
Polyamide
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
DIN Conformance :
No
IEC Conformance :
Filter Feature :
Contact Plating :
Gold
Termination :
Solder
Mixed Contacts :
Max Operating Temperature :
85°C
Number of Rows :
2
Contact Material :
Bronze
Lead Pitch :
1.27mm
Pbfree Code :
Housing Color :
Black
Voltage - Rated :
125V