FX2CA-32P-1.27DSA(71)
Mfr.Part #
FX2CA-32P-1.27DSA(71)
Description
CONN HEADER VERT 32POS 1.27MM
Stock
100
In Stock :
100
Centronics Connectors
DIN Conformance :
No
Pbfree Code :
No
Mixed Contacts :
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Contact Material :
Bronze
Lead Pitch :
1.27mm
Body Length or Diameter :
1.196 inch
Length - Termination :
0.13 inch
MIL Conformance :
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Pitch :
1.27mm
UL Flammability Code :
94V-0
Filter Feature :
Mounting Style :
Straight
Termination :
Through Hole
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Mounting Type :
BOARD
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Conductors :
ONE
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Gender :
Male
Number of Contacts :
32
Reliability :
COMMERCIAL
Operating Temperature (Max) :
85°C
PCB Contact Row Spacing :
1.905 mm
Number Of PCB Rows :
4
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
Housing Color :
Black
Factory Lead Time :
10 Weeks
Reference Standard :
UL
Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage - Rated :
125V
Lead Free :
Lead Free
Number of Rows :
2
IEC Conformance :
Current Rating :
500mA
Housing Material :
Polyamide
Rated Current (Signal) :
0.5A
Contact Style :
CENTRONIC
Body Depth :
0.335 inch
Mounting Option 1 :
LOCKING
Durability :
500 Cycles
Contact Resistance :
45mOhm