FX2C-68P-1.27DSA(71)
Mfr.Part #
FX2C-68P-1.27DSA(71)
Description
CONN HEADER VERT 68POS 1.27MM
Stock
76
In Stock :
76
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Gender :
Male
IEC Conformance :
No
Voltage - Rated :
125V
Contact Material :
Bronze
Current Rating :
500mA
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mixed Contacts :
No
Voltage - Rated AC :
125V
Termination :
Solder
Lead Pitch :
1.27mm
Reach Compliance Code :
Unknown
DIN Conformance :
HTS Code :
Mounting Type :
BOARD
UL Flammability Code :
94V-0
Number of Rows :
2
Housing Color :
Black
Orientation :
Straight
Pitch :
2.54mm