FX2C-32S-1.27DSA(71)
Mfr.Part #
FX2C-32S-1.27DSA(71)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RECEPT VERT 32POS 1.27MM
Stock
240
In Stock :
240
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Centronics Connectors
Housing Color :
Black
Reach Compliance Code :
Unknown
Filter Feature :
No
Mount :
Through Hole
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Termination :
Through Hole
Mixed Contacts :
No
Housing Material :
PBT
Rated Current (Signal) :
0.5A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Plating :
Gold
UL Flammability Code :
94V-0
Length - Termination :
0.118 inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
MIL Conformance :
Number of Rows :
2
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
10 Weeks
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Number Of PCB Rows :
4
Operating Temperature (Max) :
85°C
Body Length or Diameter :
1.196 inch
Contact Pattern :
STAGGERED
Contact Material :
Bronze
Orientation :
Straight
Flammability Rating :
UL94 V-0
Pitch :
1.27mm
Reference Standard :
UL
Voltage - Rated :
125V
DIN Conformance :
Number of Contacts :
32
Lead Pitch :
1.27mm
Gender :
FEMALE
JESD-609 Code :
e4
IEC Conformance :
Contact Resistance :
45mOhm
Option :
GENERAL PURPOSE
Reliability :
COMMERCIAL
Body Depth :
0.138 inch
Current Rating :
500mA