FX16-31P-HC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FX16-31P-HC
Manufacturer
Hirose
Description
CONN FFC PLUG 31POS 0.50MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Free Hanging
HTS Code :
Number of Rows :
1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
Solder
Contact Plating :
Gold
Housing Material :
PC
Pitch :
508μm
Current Rating :
500mA
Flammability Rating :
UL94 V-0
Max Operating Temperature :
85°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Connector Type :
BOARD CONNECTOR
Feature :
Shielded
Number of Positions :
31
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
FX16-31P-HC
Hirose FX16-31P-HC
508μm Solder 31 Positions