FTSH-135-04-S-D
Mfr.Part #
FTSH-135-04-S-D
Description
CONN HEADER VERT 70POS 1.27MM
Body Depth :
0.309 inch
Published :
Current Rating (Amps) :
3.4A per Contact
Packaging :
Tube
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Board to Board or Cable
ECCN Code :
EAR99
Header, Cuttable
Pbfree Code :
yes
Insulation Height :
0.135 3.43mm
Number of Positions :
70
Body Length or Diameter :
1.75 inch
Plating Thickness :
30μin
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Total Number of Contacts :
70
Radiation Hardening :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Contact Length - Mating :
0.150 3.81mm
Body Breadth :
0.135 inch
PCB Contact Row Spacing :
3.048 mm
Mixed Contacts :
Datasheets
FTSH-135-04-S-D
Samtec, Inc. FTSH-135-04-S-D
FTSH Series 2-Row Header, Cuttable Solder Phosphor Bronze Tube Surface Mount, Right Angle Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 70-Position Board to Board or Cable 0.135 3.43mm Height