FTSH-135-02-L-D
Mfr.Part #
FTSH-135-02-L-D
Description
CONN HEADER VERT 70POS 1.27MM
Headers, Male Pins
Published :
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Insulation Height :
0.135 3.43mm
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Body Depth :
0.309 inch
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Total Number of Contacts :
70
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
DIN Conformance :
Additional Feature :
Tape and Reel
Contact Length - Mating :
0.075 1.90mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
Current Rating (Amps) :
3.4A per Contact
ONE
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Mount :
Surface Mount
Reference Standard :
UL
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Plating Thickness :
10μin
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Body Length or Diameter :
1.75 inch
Pbfree Code :
yes
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Number of Positions :
70
Number Of PCB Rows :
2
REACH SVHC :
No SVHC
Body Breadth :
0.135 inch
IEC Conformance :
Datasheets
FTSH-135-02-L-D
Samtec, Inc. FTSH-135-02-L-D
FTSH Series 2-Row Header, Cuttable Solder Phosphor Bronze Tape & Reel (TR) Surface Mount, Right Angle Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 70-Position Board to Board or Cable 0.135 3.43mm Height