FTSH-135-01-LM-DH
Mfr.Part #
FTSH-135-01-LM-DH
Description
CONN HEADER SMD R/A 70POS 1.27MM
Headers, Male Pins
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tube
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Total Number of Contacts :
70
Plating Thickness :
10μin
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Number of Positions :
70
Insulation Height :
0.135 3.43mm
Body Breadth :
0.135 inch
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Current Rating (Amps) :
3.4A per Contact
DIN Conformance :
UL Flammability Code :
94V-0
Body Length or Diameter :
1.75 inch
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Insulation Color :
Black
PCB Contact Row Spacing :
3.048 mm
Body Depth :
0.309 inch
Mixed Contacts :
Radiation Hardening :
Contact Length - Mating :
0.120 3.05mm
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Datasheets
FTSH-135-01-LM-DH
Samtec, Inc. FTSH-135-01-LM-DH
FTSH Series 2-Row Header, Cuttable Solder Phosphor Bronze Tube Surface Mount, Right Angle Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 70-Position Board to Board or Cable 0.135 3.43mm Height