FTSH-135-01-L-DV-A
Mfr.Part #
FTSH-135-01-L-DV-A
Description
CONN HEADER SMD 70POS 1.27MM
Headers, Male Pins
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
2
Pbfree Code :
yes
e3
Board Mounting Option :
PEG
Current Rating (Amps) :
3.4A per Contact
Insulation Height :
0.099 2.51mm
Gold
Feature :
Board Guide
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Body Length or Diameter :
1.75 inch
Number of Positions :
70
Mounting Type :
Surface Mount
Total Number of Contacts :
70
PCB Contact Row Spacing :
4.064 mm
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Body Breadth :
0.135 inch
ECCN Code :
EAR99
Mixed Contacts :
HTS Code :
Contact Length - Mating :
0.120 3.05mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Body Depth :
0.115 inch
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Plating Thickness :
10μin
Number of Positions Loaded :
All
Samtec, Inc. FTSH-135-01-L-DV-A
FTSH Series 2-Row Header, Cuttable Solder Phosphor Bronze Tape & Reel (TR) Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 70-Position Board to Board or Cable 0.099 2.51mm Height