FTS-127-04-FM-DV
Mfr.Part #
FTS-127-04-FM-DV
Description
CONN HEADER SMD 54POS 1.27MM
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating (Amps) :
3.4A per Contact
JESD-609 Code :
e3
MIL Conformance :
Total Number of Contacts :
Insulation Height :
0.034 0.86mm
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
IEC Conformance :
Contact Length - Mating :
0.150 3.81mm
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
3.00μin 0.076μm
Datasheets
FTS-127-04-FM-DV
Samtec, Inc. FTS-127-04-FM-DV
FTS Series 2-Row Header, Cuttable Solder Phosphor Bronze Tube Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 54-Position Board to Board or Cable 0.034 0.86mm Height