FTS-127-03-SM-D
Mfr.Part #
FTS-127-03-SM-D
Description
CONN HEADER VERT 54POS 1.27MM
Black
Mount :
Through Hole
No
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tube
Overall Contact Length :
0.189 4.80mm
Current Rating (Amps) :
3.4A per Contact
Contact Length - Mating :
0.065 1.65mm
Contact Length - Post :
0.090 2.29mm
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Through Hole
Insulation Height :
0.034 0.86mm
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Unshrouded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
FTS-127-03-SM-D
FTS Series 2-Row Header, Cuttable Solder Phosphor Bronze Tube Through Hole Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 54-Position Board to Board or Cable 0.034 0.86mm Height