FTS-127-03-S-DV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FTS-127-03-S-DV
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HEADER SMD 54POS 1.27MM
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Factory Lead Time :
3 Weeks
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
MIL Conformance :
No
Number of Rows :
2
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Gender :
Male
Fastening Type :
Push-Pull
Pbfree Code :
yes
Connector Type :
Header, Cuttable
Contact Material :
Phosphor Bronze
Number of Positions Loaded :
All
Termination :
Solder
Packaging :
Tube
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
IEC Conformance :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Mixed Contacts :
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Length - Mating :
0.065 1.65mm
Insulation Height :
0.034 0.86mm
Current Rating (Amps) :
3.4A per Contact
Series :
FTS
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Type :
Male Pin
Total Number of Contacts :
54
Option :
GENERAL PURPOSE
Shrouding :
Unshrouded
Filter Feature :
Additional Feature :
LOW PROFILE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
Radiation Hardening :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Contact Shape :
Square
DIN Conformance :
Insulation Color :
Black
Style :
Board to Board or Cable
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
54
Datasheets
FTS-127-03-S-DV
Samtec, Inc. FTS-127-03-S-DV
FTS Series 2-Row Header, Cuttable Solder Phosphor Bronze Tube Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 54-Position Board to Board or Cable 0.034 0.86mm Height