FTR-140-51-S-S-40
Mfr.Part #
FTR-140-51-S-S-40
Description
CONN HEADER SMD 40POS 1.27MM
Contact Length - Mating :
0.190 4.83mm
JESD-609 Code :
e3
Number of Positions :
40
Published :
Current Rating (Amps) :
3.1A per Contact
Square
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Total Number of Contacts :
39
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Insulation Height :
0.100 2.54mm
UL Flammability Code :
94V-0
Number of Rows :
1
Filter Feature :
Additional Feature :
POLARIZED, STAGGERED CONFIGURATION
Number of Positions Loaded :
39
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Datasheets
FTR-140-51-S-S-40
FTR Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Tube Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 40-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height