FTR-127-52-S-S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FTR-127-52-S-S
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HEADER SMD 27POS 1.27MM
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Male Pins
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
DIN Conformance :
No
Body Breadth :
0.096 inch
Total Number of Contacts :
27
MIL Conformance :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
FTR
UL Flammability Code :
94V-0
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions Loaded :
All
Termination :
Solder
Number of Conductors :
ONE
Style :
Board to Board
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tube
Contact Finish - Post :
Tin
IEC Conformance :
HTS Code :
Filter Feature :
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Contact Shape :
Square
Gender :
Male
Contact Type :
Male Pin
Contact Finish - Mating :
Gold
Reliability :
COMMERCIAL
Mixed Contacts :
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
27
Number of Rows :
1
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Reference Standard :
UL
Contact Length - Mating :
0.205 5.21mm
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
3 Weeks
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Plating Thickness :
30μin
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating (Amps) :
3.1A per Contact
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Connector Type :
Header
Insulation Color :
Black
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Number Of PCB Rows :
2
Contact Material :
Phosphor Bronze
Shrouding :
Unshrouded
JESD-609 Code :
e3
Datasheets
FTR-127-52-S-S
FTR Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Tube Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 27-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height