FTR-127-51-L-S
Mfr.Part #
FTR-127-51-L-S
Description
CONN HEADER SMD 27POS 1.27MM
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Number of Rows :
1
No
Reference Standard :
UL
Style :
Board to Board
Contact Finish - Post :
Tin
JESD-609 Code :
e3
Body Breadth :
0.096 inch
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Conductors :
ONE
UL Flammability Code :
94V-0
Number of Positions :
27
Current Rating (Amps) :
3.1A per Contact
Reliability :
COMMERCIAL
Total Number of Contacts :
27
Mounting Type :
Surface Mount
Number Of PCB Rows :
2
Connector Type :
Header
Additional Feature :
POLARIZED
Number of Positions Loaded :
All
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Mixed Contacts :
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Contact Length - Mating :
0.190 4.83mm
Datasheets
FTR-127-51-L-S
FTR Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Tube Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 27-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height