FTR-127-02-G-D
Mfr.Part #
FTR-127-02-G-D
Description
CONN HEADER SMD 54POS 1.27MM
Contact Length - Mating :
0.100 2.54mm
Additional Feature :
POLARIZED
Plating Thickness :
10μin
Reliability :
COMMERCIAL
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Body Depth :
0.1 inch
Number of Positions :
54
No
Contact Finish Thickness - Post :
3.00μin 0.076μm
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
DIN Conformance :
No
HTS Code :
IEC Conformance :
Body Breadth :
0.196 inch
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Body Length or Diameter :
1.35 inch
Surface Mount
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Rows :
2
Published :
Contact Material :
Phosphor Bronze
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Number of Conductors :
ONE
Option :
GENERAL PURPOSE
Number Of PCB Rows :
2
Current Rating (Amps) :
3.1A per Contact
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Positions Loaded :
All
JESD-609 Code :
e4
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Dielectric Withstanding Voltage :
600VAC V
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Total Number of Contacts :
54
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Datasheets
FTR-127-02-G-D
FTR Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Tube Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 54-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height