FTR-111-55-S-D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FTR-111-55-S-D
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HEADER SMD 22POS 1.27MM
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Male Pins
IEC Conformance :
No
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Number of Rows :
2
Contact Finish - Post :
Tin
Factory Lead Time :
3 Weeks
Style :
Board to Board
DIN Conformance :
No
Published :
Gender :
Male
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Mounting Type :
Surface Mount
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Length - Mating :
0.390 9.91mm
Pbfree Code :
yes
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Packaging :
Tube
ECCN Code :
EAR99
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Connector Type :
Header
Series :
FTR
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Fastening Type :
Push-Pull
MIL Conformance :
Number of Positions Loaded :
All
Plating Thickness :
30μin
Filter Feature :
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Contact Type :
Male Pin
Contact Material :
Phosphor Bronze
Termination :
Solder
Insulation Color :
Black
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Positions :
22
Current Rating (Amps) :
3.1A per Contact
Reliability :
COMMERCIAL
Dielectric Withstanding Voltage :
600VAC V
Mixed Contacts :
Number of Conductors :
ONE
UL Flammability Code :
94V-0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Total Number of Contacts :
22
Body Breadth :
0.196 inch
Body Depth :
0.1 inch
Shrouding :
Unshrouded
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Number Of PCB Rows :
2
Contact Shape :
Square
JESD-609 Code :
e3
Body Length or Diameter :
0.55 inch
Datasheets
FTR-111-55-S-D
FTR Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Tube Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 22-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height