FTMH-150-02-L-DV-P
Mfr.Part #
FTMH-150-02-L-DV-P
Description
CONN HEADER SMD 100POS 1MM
No
Depth :
3.17mm
Terminal Pitch :
1mm
Contact Length - Mating :
0.075 1.90mm
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Length :
50mm
Feature :
Pick and Place
Insulation Height :
0.059 1.50mm
Pitch - Mating :
0.039 1.00mm
Current Rating (Amps) :
2.8A per Contact
Orientation :
Straight
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Row Spacing - Mating :
0.039 (1.00mm)
FTMH
Housing Material :
Polymer
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Radiation Hardening :
Samtec, Inc. FTMH-150-02-L-DV-P
FTMH Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Tube Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 100-Position Board to Board 0.059 1.50mm Height