FTMH-150-02-L-DV-EC
Mfr.Part #
FTMH-150-02-L-DV-EC
Description
CONN HEADER SMD 100POS 1MM
Feature :
Board Lock, End Shrouds
Current Rating (Amps) :
2.8A per Contact
Insulation Height :
0.059 1.50mm
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Pitch :
1mm
Pitch - Mating :
0.039 1.00mm
Contact Length - Mating :
0.075 1.90mm
Style :
Board to Board
JESD-609 Code :
e3
Row Spacing - Mating :
0.039 (1.00mm)
FTMH
Additional Feature :
E.L.P, LOW PROFILE
Published :
Male
FTMH Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Tube Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 100-Position Board to Board 0.059 1.50mm Height