FTMH-150-02-F-DV-EC-A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FTMH-150-02-F-DV-EC-A
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HEADER SMD 100POS 1MM
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Male Pins
Plating Thickness :
FLASH inch
Radiation Hardening :
No
Connector Type :
Header
Row Spacing - Mating :
0.039 (1.00mm)
Filter Feature :
No
Packaging :
Tube
MIL Conformance :
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Type :
Male Pin
Contact Length - Mating :
0.075 1.90mm
Number of Conductors :
ONE
DIN Conformance :
Gender :
Male
Factory Lead Time :
3 Weeks
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mating Contact Pitch :
0.039 inch
Number of Positions :
100
Number Of PCB Rows :
2
Mounting Option 1 :
LOCKING
Contact Shape :
Square
JESD-609 Code :
e3
IEC Conformance :
Number of Positions Loaded :
All
Feature :
Board Guide, Board Lock, End Shrouds
Shrouding :
Unshrouded
Reliability :
COMMERCIAL
Insulation Height :
0.059 1.50mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount
Termination :
Solder
Additional Feature :
E.L.P, LOW PROFILE
Number of Rows :
2
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Current Rating (Amps) :
2.8A per Contact
Pitch - Mating :
0.039 1.00mm
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Total Number of Contacts :
100
Terminal Pitch :
1mm
Contact Finish Thickness - Mating :
3.00μin 0.076μm
Insulation Color :
Black
Style :
Board to Board
Contact Finish - Post :
Tin
Mixed Contacts :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
Phosphor Bronze
Series :
FTMH
FTMH Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Tube Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 100-Position Board to Board 0.059 1.50mm Height