FTE-190-01-G-DV-ES-A
Mfr.Part #
FTE-190-01-G-DV-ES-A
Description
CONN HEADER SMD 180POS 0.8MM
Pitch - Mating :
0.031 0.80mm
Total Number of Contacts :
180
Contact Length - Mating :
0.075 1.90mm
Square
MIL Conformance :
Male
Mixed Contacts :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
IEC Conformance :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Terminal Pitch :
0.8mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Reference Standard :
UL
Feature :
Board Guide, End Shrouds
ONE
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Packaging :
Tube
Number of Positions :
180
Current Rating (Amps) :
2.7A per Contact
Row Spacing - Mating :
0.047 (1.20mm)
ROHS3 Compliant
Filter Feature :
Additional Feature :
LOW PROFILE, SHROUDED
DIN Conformance :
Insulation Height :
0.055 1.40mm
Pbfree Code :
yes
FTE Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Tube Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 180-Position Board to Board 0.055 1.40mm Height